VÁM
Mi is az a vámkezelés?
A vámkezelés az EU-n kívülről érkező vámáruk vagy az EU-n kívülre szánt áruk vámjogi sorsának rendezése. Többféle eljárás alá lehet az árukat vetni attól függően, hogy milyen jellegű felhasználásra szánják őket.
Szükséges a vámügynökség közreműködése a vámkezeléshez?
Az importőr ugyan önállóan is tehet árunyilatkozatot, de a vámhatóság csak formailag megfelelő árunyilatkozatot fog elfogadni, melynek elkészítéséhez szakmai előképzettség és tapasztalat szükséges.
Kell fizetnem áfát?
Vannak ugyan esetek (közvetett vámképviselet; tértiáru; stb) , amikor nem, de „normál” eljárások során a gazdasági tevékenységet végző gazdálkodóknak keletkezik import adófizetési kötelezettségük.
Kell fizetnem vámot?
A vámfizetési kötelezettség is függhet attól, hogy az árukat milyen eljárás alá vetik, valamint, hogy a vámtarifaszámuk és származásuk alapján milyen vámtétel van hozzájuk rendelve.
Mennyi ideig tart a vámkezelés?
Előre sajnos ezt nem lehet megmondani, mert ugyan minden tőlünk telhetőt megteszünk, hogy az eljárás a lehető leghamarabb lezáródjon, és Ügyfelünk mihamarabb az árujához juthasson, számos olyan körülmény befolyásolja az eljárást, amire ráhatásunk nincsen (vámhatóság által elrendelt vizsgálat, közterhek megfizetése, stb)
Hol tudok vámkezelni?
Ahhoz, hogy vámeljárást kezdeményezhessünk, az árunak Magyarországon kell lennie, import ügylet esetén egy vámhatóság által engedélyezett helyen nyilvántartásba véve. Export eljárás során is nem kell engedélyezett helyen lennie, viszont amennyiben a vámhatóság fizikai áruvizsgálatot ír elő, az árukat vám elé kell tudni állítani.
A vonatkozó jogszabályok lehetőséget biztosítanak arra, hogy más, EU-s tagállamban lévő árukat is vámeljárás alá vonhassunk Magyarországról, jelenleg az ehhez szükséges nemzetközi informatikai rendszer kiépítése folyamatban van.
Mi az áru vámtarifaszáma?
A Kombinált Nómenklatúra egy 8 számjegyű kódrendszer, mely az Európai Únió közös vámtarifája érdekében az Európai Únión belül egységes. A külkereskedelemben sokszor harmadik (EU-n kívüli) országok is igyekeznek ezt, vagy ehhez nagyon hasonló kódrenszert alkalmazni, de ezek helyességét fenntartással kell kezelni. A vámtarifaszámokat, az azokhoz rendelt vámtételeket a TARIC rendszerben lehet lekérdezni.
A KN kód meghatározása szakmai előképzettséget, tapasztalatot és a tarifális szabályok mély ismeretét igényli. Ügyfeleink részére minden esetben biztosítjuk a helyes áruosztályozási besorolást a rendelkezésünkre bocsátott adatok alapján.
Mi az áru származása?
Nagy eséllyel az áruk abból az országból származók, ahol azokat előállították, mezőgazdasági termékek esetében amelyik országban termesztették őket, de számos származási szabályt figyelembe kell venni ahhoz, hogy az áruk származását helyesen állapíthassuk meg.
Mi a preferenciális vámtétel?
Az Európai Uniónak számos országgal van különféle szabadkereskedelmi megállapodása, melyek biztosítják azt, hogy a termékek behozatala, vagy kivitele során kedvezményes vámtételben részesüljenek a fogadó országban.
A preferenciális vámtétel igénybevételéhez a megfelelő alátámasztó dokumentumokkal, de minden esetben a szabadkereskedelmi megállapodásban leírt feltételekkel kell rendelkeznie az importőrnek.
Mi az árutovábbítás?
Az árutovábbítási eljárás egy olyan vámeljárás, mely során a vámáruk szállíthatók két, a vámhatóság által engedélyezett hely között anélkül, hogy a vámjogi sorsukról véglegesen rendelkeznénk. Az árutovábbítási eljárás során a felmerülő közterhekre biztosítékot kell nyújtani, annak számítása során a preferenciális tényezőket nem lehet figyelembe venni.
Utólagos módosítás?
Előfordul, hogy egy vámügynökség, vagy az importőr hibájából, de akár egy előre nem látható körülmény miatt a vámeljárást módosítani kell. Ide sorolandó továbbá az is, ha a vámeljárás során nem állt rendelkezésre preferenciális vámtétel alkalmazására szolgáló okmány, tévesen került a mennyiség, vagy érték feltűntetésre. Amennyiben önrevízió során derül ki, hogy helytelen adatszolgáltatás történt, mindenképp javasoljuk az utólagos módosítást.
Mi a közvetett vámkezelés?
Lehetőség van a vámeljárást közvetett vámjogi képviseletben végezni, ezesetben a nyilatkozattevő saját nevében, de más javára jár el. Az Ilog Hungary Kft. rendelkezik önadózásra feljogosító vámhatósági engedéllyel, a közvetett vámképviselet során gyakorlatilag ezt az engedélyt „kiterjeszti” az importőr felé.
A közvetett képviseletet nem mindenkinek tudjuk felajánlani, ehhez Ügyfeleink előzetes háttérvizsgálata szükséges, melyet minden esetben a vezetőség végez. Amennyiben a bevizsgálás pozitív eredménnyel zárul, a további, ezzel kapcsolatos teendők egy-két órán belül elintézhetők.
Környezetvédelmi termékdíj
Mi is az a termékdíj?
A termékdíj, mint adónem a termékek előállításakor, feldolgozásakor, csomagolásakor keletkező hulladékkal kapcsolatos ügyintézés.
Kiknek kell megfizetni a termékdíjat?
- akik termékdíjköteles terméket GYÁRTANAK Magyarországon
- termékdíjköteles terméket hoznak be az országba, azaz IMPORTÁLNAK vagy SAJÁT CÉLÚ felhasználók
Ezen cégeket nevezi a törvény I. belföldi forgalomba hozónak!
Mely termékekre vonatkozik a termékdíj kötelezettség?
- egyéb kőolajtermék
- gumiabroncs
- csomagolószer
- elektronikai berendezések
- reklámhordozó papír
- akkumulátor
- irodai papír
- egyéb vegyipari termékek
- egyéb műanyag termékek
A termékdíj alapja minden termék esetében a súly.
Mikor kell megfizetni?
A termékdíj megfizetését negyedéves adóbevallással egyidejűleg kell a NAV felé átutalással teljesíteni. A bevallás elektronikus úton történhet kizárólag az erre a célra rendszeresített nyomtatványon.
EPR Kiterjesztett gyártói felelősség
Mi is ez a kiterjesztett gyártói felelősség?
2023. július 1-jétől jelentősen átalakultak a magyar hulladékgazdálkodási szabályok, bevezetésre került a kiterjesztett gyártói felelősség rendszer, az EPR. (angolul: extended producers responsibility) Elsődleges célja, hogy anyagi hátteret biztosítson a hulladék gyűjtéséhez és hasznosításához.
Kire vonatkozik?
Belföldön gyártó cégekre, és a Magyarországra importáló gazdálkodókra, akárcsak a környezetvédelmi termékdíj esetében.
Milyen termékeket érint a felelősség?
- csomagolás
- meghatározott egyszerhasználatos és egyéb műanyag termékek
- elektromos és elektronikai berendezések
- elemek, akkumulátorok
- gépjárművek
- gumiabroncsok
- irodai papír
- reklámhordozó papír
- sütőolaj és -zsír
- meghatározott textiltermékek
- fa bútor
Mint látható, sok kategória megegyezik a termékdíjköteles termékek körével, kivéve a kőolaj termékeket és az egyéb vegyipari és műanyag termékeket. Ezen kategóriákra továbbra is csak a termékdíj kötelezettség vonatkozik.
Hogy azonosítható a kiterjesztett gyártói felelősség alá tartozó termék?
A kiterjesztett gyártói felelősség hatálya alá tartozó termékeket KF (KörForgásos) azonosító alapján lehet besorolni.
A KF azonosító 8 számjegyből épül fel, ez alapján illeszthető a termék a nyilvántartásba és a bevallásban is, valamint ezzel tudjuk a terméket felismerni EPR vonatkozásban is.
Miben tudunk segíteni Önnek?
- Regisztrációk, bejelentkezések elvégzésében (MOHU, OKIR)
- A körforgásos termékek beazonosításában, KF kódok megállapításában,
- Újrahasználható csomagolás (pl. raklapok) nyilvántartásba vételében, hogy csak egyszer kelljen megfizetni az EPR díjat és ne csomagolásonként.
- Termékdíjkódok (CSK,KT kód) megállapításában,a dupla befizetés elkerülésében (termékdíj-EPR díj vonatkozásban)
- Termékdíj és EPR nyilvántartás vezetésében, termékdíj ,- EPR bevallások elkészítésében és beadásában szívesen állunk rendelkezésére!
Jövedéki kérdések
Mik a jövedéki termékek:
Alapvetően az energiatermékek (korábban ásványolaj termékek), alkoholtermékek, bor, pezsgő, sör, dohánytermékek, dohánygyártmányok.
Mihez szükséges valamilyen jövedéki tevékenységi engedély?
Engedély köteles tevékenység, a jövedéki termék előállítása alapesetben (kivéve a magánfőzés keretében előállított párlat, kisüzemi bortermelő által előállított csendes bor, illetve az előállítható vagy tárolható palackos erjesztésű habzóbor); a jövedéki termék jövedéki adó megfizetése nélküli tárolás, szállítás, a jövedéki termék importálása 3-dik országból, exportálása 3-dik országba, tagállamikereskedelme és belföldi nagykereskedése.
Magánszemély vagy gazdasági társaság csomagküldő társaságon keresztül be tud-e szerezni jövedéki terméket?
Csak akkor, ha a gazdálkodó rendelkezik, magánszemély csak, mint utas a jogszabályban engedélyezett mennyiségekig hozhat magával jövedéki terméket.
Zárjegy köteles termékeket lehet-e már magyar zárjeggyel ellátva behozni?
A 3-dik országból, vagy tagállamból behozott zárjegyköteles terékeket, lehet a 3-dik országban, illetve tagállamban zárjegyeztetni, de el kell számolni velük.
Valamint a 3-dik országban zárjegyezett termékek esetében a zárjegyeket kivitelben és amikor bejönnek, külön import vámeljárásban vámkezelni kell.
Milyen speciális okmányokra van szükség jövedéki termék behozatalához?
Jövedéki szempontból különbséget kell tenni, import, tagállami beszerzés, export és tagállami kivitel között.
Import esetében, ha a jövedéki terméket jövedéki adófelfüggesztéssel szeretnénk behozni, akkor szükség lesz egy bejegyzett feladói úgynevezett E-TKO okmányra, melyet az EMCS rendszerben kell elektronikusan beküldeni. Kivétel, ha a vámkezelés adóraktáron belül történik.
Amennyiben az import vámeljárás során a jövedéki adó is megfizetésre kerül, akkor E-TKO nem szükséges.
Tagállami beszerzés esetében, ha adófelfüggesztéssel szeretnénk behozni, akkor a feladó engedélyes által kiállított E-TKO okmány szükséges.
Az export esetében, ha olyan jövedéki terméket exportálnak, amire még nem fizették meg a jövedéki adót és adófelfüggesztéssel exportálják, akkor a kiviteli vámkezelés helyéig E-TKO okmányt kell kiállítani.
Ha olyan jövedéki terméket exportálnak, amelyre a jövedéki adó megfizetésre került, akkor E-TKO okmány nem szükséges.
Tagállami kiszállítás esetében, szintén attól függ az E-TKO alkalmazása, hogy a termékre a jövedéki adó megfizetésre került-e, vagy sem.
Az adózott jövedéki termék tagállami szállításához E-EKO okmányt kell elektronikus úton kiállítani.
Kenőolaj forgalmazásához mekkora kiszereléstől szükséges a jövedéki engedély?
A kenőolajat importálni, exportálni, tagállamból behozni, vagy tagállamba értékesíteni, illetve vele belföldön kereskedelmi tevékenységet végezni, csak jövedéki engedély birtokában lehet.
Jövedéki termék előállítására alkalmas berendezést milyen engedéllyel lehet beszerezni?
Alap esetben az energiatermék előállítására alkalmas desztilláló berendezést; az alkoholtermék előállításra alkalmas desztilláló berendezést; a sör előállítására alkalmas főzőüst és komlóforraló üst; a dohánygyártmány gyártására alkalmas gép és eszköz előállítása, birtoklása, forgalmazása vámhatósági nyilvántartásba vétellel engedélyezett.
Kivétel a jogszabályban megengedett a magánfőzés keretén belüli tevékenységhez használt berendezések esetét, valamint a kizárólag emberi erővel működtethető olyan eszköz melynek segítségével egyszerre egy vagy több, de legfeljebb óránként 200 darab kézi töltésű cigaretta elkészítésére alkalmas.
Árumintaként beküldött jövedéki termékre kell-e jövedéki tevékenységi engedély?
Az áruminta behozatala is engedélyköteles tevékenység.
Csak a magánszemély, mint utas hozhat be magával jövedéki terméket, a jogszabályban meghatározott mennyiségben.